Pasif Gelir Nedir ?

PASİF – AKTİF GELİR NEDİR ?

Pasif gelir, minimum çaba gerektiren, otomatik olarak kazanılan gelirdir. Bunun tam aksi olan aktif gelir ise doğrudan zaman harcayıp bunun karşılığında para kazanmanız demektir. İster saat başı ücretli isterse de maaşlı olsun, geliriniz, işinize harcadığınız zaman ile alakalıdır.

Aktif gelir söz konusu olduğunda çalışmadığınız sürece para kazanamazsınız. Eğer bir sakatlık, bir hastalık veya başka bir kötü durum yüzünden size bir şey olursa para kazanma yetiniz kaybolur. Örneğin bir sporcuysanız ve spor hayatınızı bitirecek bir sakatlık geçirirseniz, bu bir daha işiniz üzerinden para kazanamayacağınız anlamına gelir.

Pasif gelir yöntemleri

Pasif gelir elde etme düşüncesi son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılarla birlikte bir çok insanda oluşmaya başlamıştır. Pasif gelir elde etmenin bir çok yöntemi vardır

 • BLOG & WEBSİTE AÇMAK

  Pasif gelir elde etme yöntemlerinden en çok tercih edilen yöntemdir. Blog, genellikle güncelden eskiye doğru sıralanmış yazı ve yorumların yayınlandığı, web tabanlı bir yayını belirtir. Çoğunlukla her gönderinin sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir. Yayıncının seçimine göre okuyucular yazılara yorum yapılabilir.
  Blog sitesi açmak isteyenler için ücretsiz olarak hizmet veren bir çok servis vardır. Bunlardan başlıcaları :
  -Wordpress
  -Blogger
  -Tumblr
  -Wix
  -Weebly
 • VİDEO ÇEKMEK

  Günümüz koşullarında popüler olan bir diğer pasif gelir yöntemi ise sosyal medya platformlarında video paylaşmaktır. Bu videolardan para kazanmanın en popüler olduğu platform tabi ki YouTube. Sosyal medya da çoğunlukla lüks yaşamları ile dikkat çeken youtuberlar bu işten ciddi gelir elde etmektedirler.
  Video çekerek para kazanmak istiyorsanız eğer dikkat etmeniz gereken bir kaç kural var. Öncelikli olarak ekipmanlardan başlayım, ekipmanlarınız sağlam olmalı. Peki ne bu ekipmanlar ; ışık, ses kayıt cihazları ve tabi ki kamera. İkinci olarak ise çekmeyi düşündüğünüz videonun tarzını belirlemek. Ne tarzda bir video çekeceğinizi önceden belirleyin. Videonun olay örgüsünü ve senaryosunu önceden çıkarın. Son olarak ise geldik videonun kurgu bölümüne. Görüntülerin ve seslerin bir senaryo dâhilin de belli bir amaca uygun olarak peş peşe sıralanmasına “kurgu” veya “montaj” denir. Video düzenleme de en popüler olan programlar ise ; Windows Movie Maker, Adobe Premiere Pro, Final Cut Pro, DaVinci Resolve…
 • BORSADA İŞLEM YAPMAK

  Ülkemizde borsada işlem yapmak konusunda ciddi tereddütler bulunmaktadır. Bu daha çok bizden önceki kuşaklardan duyduğumuz ” aman para yatırmayın şunun eltisininin kocası yatırdı her şeylerini kaybettiler altın alın siz altın.” sözlerinden kaynaklı önyargılarımızdandır. Bizde ki bu düşüncelerin tam aksine çoğu avrupa vatandaşı birikimlerini borsada değerlendirmektidirler. Borsa da işlem yaparken onlarla aramızda ki en büyük fark ise avrupa vatandaşları işlem yapmadan önce aracı kurumlardan yardım alırken, bizim ülkemizin insanları çoğunlukla kulaktan duyma tüyolarla işlem yapmaya çalışmaktadırlar. Bu durum sonucunda ise çok sayıda vatandaşımız birikimlerinin büyük bir bölümünü kaybetmişlerdir. Detaylı şekilde araştırma ve analizler yapılarak borsadan ciddi gelirler elde etmek mümkündür.
 • DROPSHIPPING YAPMAK

  Son yıllarda tüm dünya da gözde gelir yöntemlerinden bir tanesidir. Dropshipping stoksuz satış, bir tedarik zinciri yönetimidir. Perakendeci malları stokta tutmaz, bunun yerine müşteri siparişlerini ve sevkiyat detaylarını ya üreticiye, başka bir perakendeciye veya daha sonra malları doğrudan müşteriye gönderen bir toptancıya aktarır. Stoksuz satış / dropshopping yapmak istiyorsanız, öncelikle çalışacağınız tedarikçi firmayı iyi seçmelisiniz. Depo ve stok yönetimini doğru yapan, ürün gönderimlerinde güvenebileceğiniz bir firma ile çalışmak uzun vadede işinizi daha iyi yapmanızı sağlar. Sattığınız ürünler hakkında teknik bilgiye sahip olmanız da bir hayli önemlidir. Böylelikle satış öncesi ve sonrasında tüketicilere gerekli desteği sağlayabilir ve müşteri memnuniyetini artırabilirsiniz.
 • FREELANCE / SERBEST ZAMANLI İŞ

  Freelance, serbest çalışmak demektir. Kelime, ingilizce “bağımsız savaşçı” anlamına gelir. Genel anlamıyla, bağımsız çalışan kişi demektir; Türkiye’de ki resmi karşılığı serbest meslek erbabı olarak geçmektedir. Her ne kadar bu şekilde geçse de çoğunlukla freelance iş ilanlarında, günümüz popüler mesleklerinden olan yazılım işlerini görmekteyiz. Aslına bakarsanız freelance iş kısaca yeteneklerinizi serbest zamanlı olarak proje bazlı ve bir fiyat karşılığında gösterdiğiniz işlerdir. Freelance işlere örnek olarak proje bazlı yazılım, seslendirme ve dublaj işleri örnek olarak gösterilebilir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: